Na Chopok z Jasnej

Na Chopok z Jasnej

Celodenná (8 ¼ h.) vysokohorská túra na Chopok, začína aj končí na parkovisku v lyžiarskom stredisku Jasná. Celkové prevýšenie trasy je 1 099 m a ide o náročnú túru s možnosťou núdzového prenocovania na Kamennej chate pod Chopkom.

Z pred hotela Grand stúpame dolinou Zadnej vody do Sedla Poľany (1 837 m.n.m.). Od sedla sa vydáme po červenom chodníku miernym stúpaním na Dereše (2 003 m.n.m.). Z Derešov sa cez priehybu dostaneme do cieľa trasy, ktorým je Chopok (2 024 m.n.m.). Možnosť občerstvenia a oddychu nájdeme na Kamennej chate, nad ktorým sa týči vyšší, rovnako dostupný vrchol Chopku. Naša trasa ďalej pokračuje po hlavnom hrebeni Nízkych Tatier spájajúci Ďumbier s Chopkom. Mierne klesneme do Demänovského sedla (1 756 m.n.m) aby sme následne stúpali do Krúpovho sedla (1 922 m.n.m.), ktorý je križovatkou turistických tratí a jedna z nich vedie práve na Ďumbier (2043 m.n.m.).

Náš zostup vedie po zelenej značke serpentínovým chodníkom dole Širokou dolinou. Pred rázcestím, kde sa napojíme na trasu č. 37 musíme zdolať pomerne strmé klesanie. Odtiaľ už pokračujeme smerom k nášmu cieľu na Lúčkach (925 m.n.m.).